Aktualności - M. Katowice

Janukowycz na liście

10.02.2012
0 0 0 0
M. Katowice

Najwyżsi ukraińscy urzędnicy państwowi, na czele z prezydentem Wiktorem Janukowyczem, mogą zostać objęci zakazem wjazdu do USA i państw UE. Grozi im także blokada kont za granicą.Sankcjami wobec Ukrainy oficjalnie zagroziło Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy, które w specjalnej rezolucji w styczniu skrytykowało "autorytarne tendencje reżimu prezydenta Wiktora Janukowycza". A o tym, że nie są to tylko czcze pogróżki, świadczą doniesienia ukraińskiej agencji informacyjnej Gławkom, która dotarła do tajnego dokumentu przygotowanego w biurze Rady Europy - spisu urzędników państwowych z Ukrainy, którzy mogą zostać objęci zakazem wjazdu na terytorium UE i USA; będą także zablokowane ich rachunki w bankach zachodnich.

Spis składa się z trzech list. Na liście nr 1 figurują: prezydent Wiktor Janukowycz, jego starszy syn Oleksandr, premier Mykoła Azarow, szef administracji prezydenckiej Serhij Lowoczkin, minister spraw zagranicznych Kostiantyn Hryszczenko, minister paliw i energetyki Jurij Bojko i oligarcha gazowy Dmytr Firtasz. Z kolei na liście nr 3 umieszczono nazwiska m.in. prokuratora generalnego Ukrainy i jego zastępcy: Wiktora Pszonki i Renata Kuźmina.

Członkowie Rady Europy nie ukrywali, że ich krytyka władz ukraińskich wynika przede wszystkim z powodu sterowania przez władzę procesami sądowymi wytoczonymi byłej premier Julii Tymoszenko.ETL


Nasz Dziennik Piątek, 10 lutego 2012, Nr 34 (4269)


Autor: au