Aktualności - M. Katowice

Konwencja wyborcza Ligi

14.08.2005
0 0 0 0
M. Katowice

W sobotę 13 sierpnia br. odbyła się w Warszawie konwencja wyborcza kandydatów na posłów i senatorów Ligi Polskich Rodzin. W spotkaniu uczestniczył również kandydat na prezydenta profesor Maciej Giertych.

W budynku Warszawskiego Centrum EXPO zgromadziło się kilkuset kandydatów popieranych przez LPR w wyborach do parlamentu, które odbędą się 26 września 2005 r. Lider stronnictwa poseł Roman Giertych powiedział, że celem Ligi jest "obalenie kasty nietykalnych panów: Cimoszewiczów, Kwaśniewskich, Ungierów". Zaznaczył też, że Liga rozpoczyna "bezpośrednią kampanię wyborczą".

Roman Giertych podkreślił, że w Polsce trzeba obalić rządy ludzi, którzy "od wielu dziesiątków lat żyli na koszt państwa, a wywodzą się z nomenklatury komunistycznej lub z postkomunistycznych kacyków". W swoim wystąpieniu lider LPR podkreślił również, że sejmowa komisja śledcza do spraw PKN Orlen zapobiegła przejęciu polskiego sektora naftowego przez Rosję. Zapowiedział także, że jednym z pierwszych projektów ustawodawczych Ligi po wyborach będzie projekt ustawy o całkowitym otwarciu archiwów IPN.

Podczas sobotniej konwencji Ligi przedstawiono liderów list tej partii w wyborach parlamentarnych. Roman Gietrych otworzy listę warszawską, a Marek Kotlinowski krakowską; Zygmunt Wrzodak wystartuje w Rzeszowie, Janusz Dobrosz we Wrocławiu. Z kolei do Senatu z list Ligi wystartują m.in. Ryszard Bender i Stanisław Michalkiewicz.

Liga Polskich Rodzin jako pierwszy komitet wyborczy zarejestrowała swoje listy wyborcze do Sejmu we wszystkich okręgach wyborczych - poinformował dziennikarzy w przerwie konwencji Roman Giertych.
Giertych zaznaczył, że Liga wystawiła 920 kandydatów do Sejmu, (czyli maksymalny przewidziany w ordynacji wyborczej skład list wyborczych). Jak dodał, LPR liczy na zdobycie ponad 230 mandatów poselskich.

Lider LPR powiedział, że Liga liczy na zwycięstwo w wyborach i samodzielne rządy. Jak podkreślił, LPR jest "jedyną alternatywą" dla rządów postkomunistów, koalicji PO-PIS, oraz Samoobrony.

W konwencji wyborczej uczestniczyli kandydaci na posłów i senatorów z LPR w województwie śląskim: Waldemar Sanak (owierający listę w okręgu katowickim), Stanisław Zadora (okręg bielski), Arkadiusz Gromek (okręg gliwicki), Marian Banaś (okręg częstochowski), Antoni Sosnowski (okręg sosnowiecki) oraz m. in. Dariusz Napierała, Julian Kempiński, Jerzy Bąk, Łukasz Kopiec, Dariusz Polniak, Longin Dobrakowski, Mariusz Tomczak, Krzysztof Przybylski i Mirosław Mroczek. Obecni byli również kandydaci do Senatu - Paweł Porwoł (okręg rybnicki), Piotr Nowakowski i Jan Warząchowski (obaj z okręgu katowickiego), Edward Prus i Stanisław Kowolik (okręg gliwicki) oraz Stefan Wojnowski (okręg sosnowiecki).


Autor: Dariusz Polniak