Aktualności - M. Katowice

Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę

12.11.2005
0 0 0 0
M. Katowice

W obchodach tak szczególnego dnia dla naszego kraju, jakim jest Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę w dniu 11 listopada 1918 roku, nie mogło zabraknąć Ligi Polskich Rodzin. Działacze Ligi w Warszawie upamiętnili rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Dzień Odzyskania Niepodległości Liga obchodziła bardzo uroczyście. Już od godz. 11.00 działacze Ligi rozdawali Warszawiakom kilka tysięcy plakatów wydanych specjalnie z okazji święta 11 listopada 1918 roku. Kampania Społeczna „Kocham Polskę” spotkała się z przychylnością mieszkańców stolicy. Miała na celu przypomnieć o najważniejszym dla Polaków święcie narodowym.

W samo południe działacze Ligi Polskich Rodzin wzięli udział w oficjalnych uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Zaraz po zakończeniu uroczystości na Placu Piłsudskiego działacze udali się na Cmentarz Bródnowski, gdzie spoczywa Roman Dmowski. Na jego grobie złożono wiązanki kwiatów i odmówiono modlitwę w intencji twórcy niepodległej Polski.

Z cmentarza, działacze Ligi udali się do kościoła Św. Anny na Krakowskie Przedmieście, gdzie wzięli udział we Mszy świętej w intencji Ojczyzny. Po eucharystii złożono wieńce i zapalono znicze przed pomnikiem Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. W słowie skierowanym do zebranych pod pomnikiem Prymasa poseł Piotr Ślusarczyk przypomniał rolę kard. Stefana Wyszyńskiego w budowaniu niepodległej Polski. – Poseł przypomniał, że „Niepodległość nie jest dana raz na zawsze, ale trzeba o nią codziennie walczyć”. Zaznaczył też, że działania zmierzające do jej umocnienia są obowiązkiem moralnym każdego Polaka.

Piotr Ślusarczyk podczas przemówienia wspomniał również o misji, jaką musi wykonać Naród Polski w Europie i na świecie.

Poseł Krzysztof Bosak z kolei przypomniał o dziedzictwie Romana Dmowskiego i jego wkładzie w odzyskanie niepodległości przez Polskę.

O godz. 17.00, przy Placu na Rozdrożu, działacze Ligi Polskich Rodzin z Warszawy i okolic wraz z innymi organizacjami złożyli wieniec pod tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego. Poseł Piotr Ślusarczyk wyraził nadzieję, że w miejscu tablicy pojawi się pomnik Romana Dmowskiego. Pomnik „architekta Niepodległej Polski”. Wspomniał również o ważnej misji, jaką Liga Polskich Rodzin ma na polskiej scenie politycznej.

Radny Miasta Stołecznego Warszawy – Antoni Gut przypomniał wszystkim biorącym udział w uroczystościach historię odzyskania niepodległości przez Polskę. Wskazał też na liczne zasługi radnych LPR w zarządzaniu stolicą Polski.


Autor: km