Aktualności - M. Katowice

To nie jest rząd marzeń, ale koalicja PiS z PO byłaby na pewno gorsza

12.11.2005
0 0 0 0
M. Katowice

- To nie jest rząd marzeń, natomiast lepszego w tym układzie rozwiązania nie było, dlatego Liga udzieliła dziś swego poparcia rządowi PiS – tak skomentował dzisiejsze głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Kazimierza Marcinkiewicza, Przewodniczący LPR Roman Giertych. - Jeśli rząd zrealizuje wszystko to, co zapowiadał premier, to będzie wielki przełom w polskiej polityce, oby ku lepszemu – powiedział z kolei poseł Wojciech Wierzejski .

- To jest dobry dzień dla Polski, w każdym razie na pewno mógłby być gorszy, gdyby w ławach ministerialnych zasiadał premier, bądź wicepremier z Krakowa. Można powiedzieć, że w sensie metapolitycznym odnieśliśmy spory sukces – powiedział Roman Giertych.

Rząd Kazimierza Marcinkiewicza otrzymał w czwratek 10 listopada votum zaufania. Poparcia udzieliło mu 272 posłów, przeciw głosowało 187.

Gabinet premiera oprócz PIS-u poparła Liga Polskich Rodzin, Samoobrona i Polskie Stronnictwo Ludowe. Przeciw była Platforma Obywatelska i Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Giertych podkreślił jednak, że to, czy rząd Marcinkiewicza przetrwa, będzie zależało od tego, czy będzie realizował swój program. - Jeżeli nie będzie realizacji programu, który przedstawił premier w swoim expose, to rząd ten nie przetrwa nawet miesiąca. A jeżeli nie odejdzie od programu, to ma szanse przetrwać całe cztery lata - zaznaczył.

- Daliśmy szanse temu rządowi, zobaczymy jak będzie ją wykorzystywał. Na pewno będziemy bardzo uważnie przyglądać się jego działaniom i mamy nadzieję, że zaprezentowany dzisiaj program, bardzo bliski Lidze Polskich Rodzin, będzie realizowany. Jeżeli nie będzie realizowany przez ten rząd, to przez następny stworzony przez Ligę – skomentował poseł Bogusław Kowalski.

Poseł Wojciech Wierzejski podkreślił z kolei, że z dzisiejszego głosowania nad wotum zaufania dla rządu, Liga Polskich Rodzin bardzo się cieszy. Wprawdzie, jak zaznaczył, program, który Liga głosiła od wielu lat nie będzie realizowany przez Ligę, a przez PiS, to jednak najważniejsze są teraz kwestie programowe, a nie personalne. - Jeśli rząd zrealizuje wszystko to, co zapowiadał premier, to będzie to wielki przełom w polskiej polityce, oby ku lepszemu – powiedział.

Rzecznik prasowy LPR, poseł Piotr Ślusarczyk uważa, że bardzo dobrze się stało, że mamy rząd. - Liga Polskich Rodzin poparła program tego rządu, ponieważ jest on racjonalny i daje Polsce szanse - skomentował.

- W mniejszym stopniu poparliśmy osoby, które są nominowane do tego rządu, gdyż miały już okazje się wykazać we wcześniejszych składach Rady Ministrów i jak się okazało, nie najlepiej im to wyszło – powiedział poseł Ślusarczyk. - Natomiast dzisiejsze poparcie Ligi dla rządu Kazimierza Marcinkiewicza jest kredytem zaufania, który mam nadzieję premier spłaci i będzie dobrze zarządzał Rzeczpospolitą - dodał.

Zdaniem posła Marka Kawy - Przegłosowaliśmy dzisiaj rząd, wchodząc w parlamentarną koalicje. Daliśmy nadzieję Polakom. Nadzieję, na którą zasługują po wyborach. Udzielone dzisiaj poparcie dla tego rządu, jest kredytem zaufania. Będziemy bardzo uważnie go realizować, gdyż rozpościera się on na całą przestrzeń działań tego rządu powiedział.


Autor: km